بین الملل

برکناری نایب رییس پارلمان اروپا پس از رو شدن پرونده «قطر گیت»

دادستان بلژیک، همچنان مصمم به کشف کردن ابعاد مختلف ماجراست...

تجارت جهانی: اوا کایلی، نایب رئیس پارلمان اروپا روز سه شنبه ۱۳ دسامبر در پی رسوایی مالی، موسوم به «قطر گیت» برکنار شد. خانم کایلی و ۳ نفر دیگر در بلژیک به عنوان بخشی از تحقیقات گسترده پلیس در مورد رشوه‌هایی که رد پای قطر، میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ در آن دیده می‌شود، بازداشت شدند. روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا روز دوشنبه از آغاز «تحقیقات داخلی» در پارلمان اروپا خبر داده بود.
به گزارش یورونیوز، قاضی بلژیکی روز چهارشنبه درباره اینکه آیا خانم کایلی و ۳ متهم دیگر را همچنان در بازداشت نگه دارد یا خیر، تصمیم خواهد گرفت. از آنجا که خانم کایلی بازداشت شده است، نشان می‌دهد که او دیگر مصونیت پارلمانی ندارد.
در همین زمینه وکیل خانم کایلی در نخستین واکنش پس از متهم شدن موکلش به دریافت رشوه، اعلام کرد که او بی‌گناه است و «هیچ ارتباطی» با رشوه‌هایی که «قطر» میزبان جام جهانی به سیاستمداران اتحادیه اروپا داده بود، ندارد.
بنا به گفته دادستان بلژیک، ۶۰۰ هزار یورو در خانه یکی از مظنونان، ۱۵۰ هزار یورو در آپارتمان متعلق به یک نماینده پارلمان اروپا و چند صد هزار یورو در یک چمدان در اتاق هتلی کشف و ضبط شده است.
خبرگزاری فرانسه به نقل از منبع قضایی خود در بلژیک نوشت که بازرسان بر این باورند که افرادی از قطر با هدف تحت سلطه درآوردن سیاستگذاری ها در پارلمان اروپا، مبلغ قابل توجهی به سیاستمداران اروپایی پرداخت کرده‌اند.
اوا کایلی پیشتر از قطر به عنوان یکی از «پیشگامان حقوق کار» نام برده بود. این در حالی است که گزارش‌های زیادی مبنی بر سوءاستفاده از کارگرانی که در ساخت ورزشگاه‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نقش داشتند، منتشر شده است.
قطر هرگونه دخالت در رسوایی مالی در پارلمان اروپا را رد کرده است. با این حال روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا از ضرورت بررسی بیشتر پیشنهاد لغو روادید اتحادیه اروپا برای شهروندان قطر خبر داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا