بین الملل

مقصر اصلی یورش به کنگره آمریکا کیست؟ ترامپ و پنس انگشت اتهام را به سوی یکدیگر نشانه رفتند

با گذشت بیش از دو سال از یورش طرفداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا در ششم ژانویه ۲۰۲۱، و در حالیکه حدودا دو سال دیگر تا انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر ۲۰۲۴ باقی مانده است، اما در روزهای اخیر شاهد هستیم که موضوع حمله به کنگره آمریکا بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا روز دوشنبه مدعی شد مایک پنس معاون سابق وی، مسئول بروز خشونت‌های ششم ژانویه ۲۰۲۱ بوده است. این در حالیست که روز شنبه، آقای پنس برای اولین بار ترامپ را به دلیل رفتارش در قبال شورش‌های آن روز در ساختمان کنگره مورد هجمه قرار داده بود.
«رئیس جمهور ترامپ اشتباه می‌کرد. من حق نداشتم انتخابات را لغو کنم. سخنان بی پروای او [ترامپ] در آن روز، خانواده من و همه افراد حاضر در کنگره را به خطر انداخت. و من می‌دانم که تاریخ، دونالد ترامپ را مسئول خواهد کرد.»
مایک پنس معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا
ترامپ که با گروهی از خبرنگاران در هواپیمای شخصی خود برای شرکت در یک رویداد تبلیغاتی برای انتخابات آتی در مسیر آیووا بود، گفت «اگر [پنس] آرا را به مجالس مقننه (ایالت‌ها) پس می‌فرستاد، آن‌ وقت دیگر ششم ژانویه‌ای هم پیش نمی‌آمد، بنابراین از بسیاری جهات می‌توان او [پنس] را برای ششم ژانویه سرزنش کرد.» اشاره ترامپ به امتناع مایک پنس از رد آرای «الکترال» در کنگره آمریکا است. ترامپ در آن زمان از مایک پنس خواسته بود تا آرای برخی از ایالت‌ها را مورد پذیرش قرار ندهد.
ترامپ گفت که «اگر او آرا را به پنسیلوانیا، جورجیا، آریزونا، ایالت‌های شماره یک، بازگردانده بود، قطعا نتیجه متفاوتی می‌داشتید. همچنین معتقدم که در آن صورت ششم ژانویه‌ای هم به وقوع نمی‌پیوست.»
«ترامپ خانواده ما را به خطر انداخت»
دو روز پیش از اظهارات آقای ترامپ، مایک پنس گفته بود که «تاریخ، دونالد ترامپ را برای رویدادهای ششم ژانویه مسئول خواهد دانست.»
البته دلیلی که مایک پنس در آن زمان برای امتناع از رد پذیرش آرا ارائه داده این است که او در چارچوب قانون اساسی فاقد هر گونه اختیارات برای رد آرای انتخاباتی در ششم ژانویه بوده است و اینکه ترامپ گفته است معاون رئیس جمهور که در عین حال ریاست سنا را هم برعهده دارد قدرت لغو نتایج انتخابات را دارد، اساسا «اشتباه» است.
آقای پنس روز شنبه در جمع خبرنگاران و سیاستمداران گفته بود که «رئیس جمهور ترامپ اشتباه می‌کرد. من حق نداشتم انتخابات را لغو کنم. سخنان بی پروای او [ترامپ] در آن روز، خانواده من و همه افراد حاضر در کنگره را به خطر انداخت. و من می‌دانم که تاریخ، دونالد ترامپ را مسئول خواهد کرد.»
ترامپ گفت: «حدس می‌زنم که او فکر می کند که خوب بودن جواب نمی‌دهد. اما می دانید که او هم دارد برای مبارزات انتخاباتی آماده می‌شود؛ و او خیلی هم تلاش می کند. و البته مرد خوبی است؛ من او را می شناسم؛ تا آخر رابطه خیلی خوبی با او داشتم.»
حمله به کنگره و خروج از کابل؛ دو رویداد سال ۲۰۲۱ که به وجهه آمریکا ضربه زد
هواداران چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده در روز ششم ژانویه در روز برگزاری مراسم تشریفاتی تائید نتیجه آرای الکترال به ساختمان کنگره این کشور یورش بردند.
با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر ۲۰۲۴ُ مایک پنس تلاش می‌کند تا رفته رفته از دونالد ترامپ فاصله بگیرد. اگرچه آقای پنس رسما هیچگونه اظهار نظری در خصوص تمایلش برای شرکت در انتخابات آتی نشان نداده است؛ اما ترامپ معتقد است اظهارات اخیر مایک پنس به دلیل عملکرد ضعیف پنس در نظرسنجی‌های اخیر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا