بین الملل

چراغ سبز «یو‌بی‌اس» برای نجات «کردیت سوئیس»؛ معامله ۳ میلیارد یورویی با تضمین دولت انجام شد

بانک یو‌بی‌اس سوئیس در معامله‌ای با تضمین دولتی با خرید بانک متضرر کردیت سوئیس موافقت کرد.

 این دو بانک روز یکشنبه پس از مذاکرات اضطراری با حضور سازمان‌های ناظر مقررات مالی کشور، در بیانیه‌ای توافق خود را با انجام این معامله اعلام کردند.
بانک ملی سوئیس این معامله را بهترین راه برای بازیابی اعتماد بازارهای مالی و مدیریت مخاطرات پیش‌روی اقتصاد این کشور دانست.
کردیت سوئیس اعلام کرد که هیچگونه اختلالی در خدمت‌رسانی به مشتریانش پیش نخواهد آمد. سخنگوی این بانک گفت: «ما بر انجام یک مرحله گذار روان و تجربه‌ای بدون مشکل برای مشتریان خود متمرکز هستیم.»
بر اساس جزئیات اعلام شده از این معامله، سهامداران بانک کردیت سوئیس به ازای هر ۲۲.۴۸ سهم خود، یک سهم در بانک یو‌بی‌اس دریافت خواهند کرد. ارزش این معامله ۳.۰۵ میلیارد یورو است. این در حالی است که ارزش این بانک پیش از این در پایان روز جمعه، حدود ۸ میلیارد دلار بود.
در نتیجه این معامله، بانک مرکزی سوئیس اعتباری ۱۰۰ میلیون یورویی برای یو‌بی‌اس و کردیت سوئیس در نظر گرفته است. دولت فدرال سوئیس هم با هدف کاهش مخاطرات پیش‌روی یوبی‌اس، تا ۹ میلیارد یورو خسارت احتمالی حاصل از این معامله را تضمین کرده است.
موسسات مالی بین‌المللی بلافاصله از این معامله استقبال کردند.
بانک ۱۶۷ ساله کردیت سوئیس پیش‌تر وامی ۴۶.۵ میلیارد یورویی از بانک ملی سوئیس دریافت کرده که برای مدت کوتاهی باعث افزایش قیمت سهام این بانک شده بود. اما بنا بر گزارش‌ها به نظر می‌رسد این اقدام برای جلوگیری از خروج سرمایه سپرده‌گذاران کافی نبوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا